Ekskluzivne cipele marke „luj viton“, „prada“, „nero đardini“, „guči“, koje u Evropi koštaju od 300 do 1.500 evra, proizvedene su većim delom u Srbiji. Gornje delove za tu obuću prave srpski radnici u fabrikama „Prodžeti“ u Vladimircima, Somboru i Vršcu. U fabrici „Prodžeti“ u Vladimircima potvrdili su da se kod njih rade i sklapaju gornji delovi obuće za te firme. Modni giganti visoko cene naše radnike i njihov ručni rad i zato su i odlučili da delove za svoju obuću rade kod nas. U Vladimircima se radi krojenje i šivenje gornjih delova za obuću, i to od njihovog materijala i po njihovom zahtevu, a takve fabrike imamo i u Somboru i Vršcu. U Srbiji godišnje za strance naprave gornjih delova za oko 1,5 miliona pari cipela.
Ekskluzivne cipele marke „luj viton“, „prada“, „nero đardini“, „guči“, koje u Evropi koštaju od 300 do 1.500 evra, proizvedene su većim delom u Srbiji. Gornje delove za tu obuću prave srpski radnici u fabrikama „Prodžeti“ u Vladimircima, Somboru i Vršcu.
U fabrici „Prodžeti“ u Vladimircima potvrdili su za „24 sata“ da se kod njih rade i sklapaju gornji delovi obuće za te firme.
- Modni giganti visoko cene naše radnike i njihov ručni rad i zato su i odlučili da delove za svoju obuću rade kod nas. U Vladimircima se radi krojenje i šivenje gornjih delova za obuću, i to od njihovog materijala i po njihovom zahtevu, a takve fabrike imamo i u Somboru i Vršcu - navode u ovoj fabrici i dodaju da u Srbiji godišnje za strance naprave gornjih delova za oko 1,5 miliona pari cipela.
Prosečna mesečna zarada u ovoj fabrici je 25.000 dinara. Neki će reći da je glavni adut zbog kojeg svetski giganti sele proizvodnju u Srbiju najjeftinija radna snaga u regionu. S druge strane, u situaciji u kojoj je Srbija, gde više od milion radno sposobnih građana ne može da nađe posao, dobrodošla je svaka investicija koja će uposliti stanovništvo.
„Prodžeti“, kako kažu, u svojim fabrikama zapošljava njih 950 ljudi, a tom broju treba dodati i oko 1.500 njih koji su angažovani kao kooperanti.
- Za nas je vrlo značajno što su zaposlili toliko ljudi. Zbog njih planiramo i da od Ministarstva prosvete tražimo da nam od sledeće godine odobri jedno odeljenje kožarskih tehničara u srednjoj školi jer će takav kadar biti potreban - kaže za naš list predsednik opštine Vladimirci - Vladica Marković.
Vlasnik kompanije „Prodžeti“ je Italijan Romano Rosi, koji je s bratom još 2001. pokrenuo proizvodnju u Srbiji. A delove za obuću zvučnih svetskih imena: „dior“, „prada“, „valentino“, „luj viton“ u Rumi proizvodi i naš čovek Žarko Kojić, vlasnik firme „Insert“.
I gradonačelnik Rume Goran Vuković kaže da je toj opštini značajno što „Insert“ zapošljava veliki broj ljudi.
- Ova firma zapošljava oko 140 ljudi, a grade i novu fabriku u Rumi, na mestu bivše fabrike „Kluz“. Računamo da će tu biti uposleno novih 200 radnika - navodi Vuković.
U Ivanjici šiju košulje D&G i „pal zileri“
javor - Konfekcija „Javor“ iz Ivanjice šije košulje za prestižne modne marke „Dolče i Gabana“, „Beneton“ i „Pal Zileri“. Mesečno srpske šivačice proizvedu nekoliko hiljada košulja za te firme. Naručilac posla iz Italije je zadovoljan „preciznošću i efikasnošću naših šivačica, kao i modernom mašinskom linijom“.
- Uspeli smo da izbegnemo poslovanje preko posrednika i direktnije sarađujemo s „Benetonom“, „Dolčeom i Gabanom“ i drugima - kaže Skarlet Đokić, predsednica UO „Javora“.
Prema njenim rečima, fabrika „Javor“ ima kapacitet od 110.000 košulja mesečno i može da odgovori na svaki naručen posao, bez obzira na to o kojoj je prestižnoj modnoj kući reč.
D&G košulje, na primer, koštaju od 100 do 200 evra, a gotovo ih je nemoguće naći na srpskom tržištu. Iako se kod nas proizvode, u tim fabrikama ne mogu i da se pazare jer se rade isključivo za naručioce. D&G košulje u Srbiji se pazare isključivo na crnom tržištu.